W ramach projektu planowana jest likwidacja kotła węglowego WR-25 i budowa w jego miejscu kotła biomasowego o mocy 12,5 MW, wraz z niezbędną infrastrukturą. Instalacja ma za zadanie produkcję ekologicznego ciepła, które zasilać będzie miejską sieć ciepłowniczą w Ełku, przy jednoczesnym zastąpieniu ciepła produkowanego z miału węglowego.
Ełcka ciepłownia wybudowana została w połowie lat osiemdziesiątych XX wieku. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Ełku Sp. z o.o. funkcjonuje w swojej aktualnej strukturze organizacyjnej od 1 sierpnia 1995 r. Spółka powstała na drodze przekształcenia przedsiębiorstwa komunalnego w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Jej założycielem i jedynym wspólnikiem jest Gmina Miasto Ełk. Przedsiębiorstwo jest największym w mieście producentem i dystrybutorem energii cieplnej ze scentralizowanego systemu ciepłowniczego.
Ełcka ciepłownia wybudowana została w połowie lat osiemdziesiątych XX wieku. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Ełku Sp. z o.o. funkcjonuje Odnawialne źródła energii stają się istotnym składnikiem bilansów energetycznych państw europejskich i będą odgrywać zasadniczą rolę w działaniach na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych, poprawy bezpieczeństwa energetycznego i wspierania rozwoju społeczno-gospodarczego.
Polska dysponuje dużymi zasobami niewykorzystanej biomasy, której produkcja może być zwiększona w krótkim czasie bez potrzeby istotnych nakładów inwestycyjnych. Biomasa stała się w ostatnich latach ważnym nośnikiem energii pierwotnej w krajach UE, gdzie jej udział w wytwarzaniu ciepła i energii elektrycznej rośnie w tempie 5-9% rocznie. Istnieje kilka ważnych argumentów za energetycznym użytkowaniem biomasy:
• polityczny – wynikający z polityki energetycznej UE określającej udział odnawialnych źródeł energii (OZE) w rocznym bilansie energetycznym państw członkowskich, i tak w przypadku Polski udział OZE powinien wynosić 15% w roku 2020, • energetyczny – biomasa ma wielki potencjał techniczny. W przypadku Polski, w zależności od sposobu oceny, szacuje się go na 400 do 800 PJ /rok; ponadto, w odróżnieniu od innych OZE, biomasa zapewnia stabilne dostarczanie energii dla obciążenia podstawowego, • ekonomiczny – biomasa jest konkurencyjnym nośnikiem energii w porównaniu z nośnikami tradycyjnymi, a wytwarzanie energii z niej jest najmniej kapitałochłonnym procesem spośród form OZE. UE stworzyła mechanizm ekonomiczny wspomagający energetyczne wykorzystanie biomasy, • ekologiczny – związany z zerowym bilansem emisji CO2 do atmosfery podczas energetycznego wykorzystywania biomasy oraz znacznie niższą niż dla węgli zawartością siarki i popiołu w biomasie, • społeczny – społeczeństwo UE coraz częściej jest w stanie i chce płacić za dobra środowiskowe – w tym wypadku – za czyste powietrze, dlatego akceptuje inwestycje w nowoczesne i wysokosprawne kotły na biopaliwa. Największe zasoby biomasy leśnej występowały w województwach zachodnich i północnych kraju, gdzie zlokalizowane są główne kompleksy leśne.